Bedava İnternet

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır, Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır, Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır, Kaç Olmalı? İnternet servisi sağlayan kişiler, müşterilerine her zaman daha hızlı internet satmak isterler. Bunun için de birçok kampanyalara imza atarlar. Fakat ne kadar hızlı bir internete sahip olduğunuza sadece siz karar verebilirsiniz.

İnternet hızı genel olarak saniyede megabit üzerinden ölçülür. Bir megabayt oluşturmak istendiği takdirde, 8 megabite ihtiyaç duyulur ve 1000 mbps varsa, 1 gb’lk bir dosyayı 8 saniye içerisinde değiştirebilirsiniz. İnternet hızı aynı zamanda bant genişliğinin de bir ölçüsüdür. Video akışları maksimum oranlarda bant genişliklerini kullanırlar ve buna göre hız sunarlar.

İnternet Hızı Nedir

İnterneti birçok kişi maillerin, kontrol etmek, sosyal medya hesaplarına giriş yapabilmek, telefon üzerindeki uygulamalarına girebilmek için tercih eder. İnternet hızının önemli olmasının sebebi ise;

  • Yavaş olan internet, işlerin de yavaşlamasına sebep olur.
  • Videoları keyifli bir şekilde izlemenize engel olur.
  • Acil olan e-maillerin gecikmesine sebep olabilir
  • Büyük dosyaları kolayca ve kısa sürede yüklemenize yardımcı olur.
  • Görüntülü aramaları rahatça yapabilirsiniz.

Siz de hızlı bir internet sayesinde bu işleri kolayca yerine getirebilirsiniz. İnternetinizin hızlı olması sebebiyle aksamaların önüne geçebilir ve gecikmelere engel olabilirsiniz. Sadece dizi keyfi yapmak ya da video izlemek için gerekli olmayan internet hızı, işlerin yavaşlamaması açısından daha önemlidir.

İnternet Hangi Sebeplerden Dolayı Yavaşlar?

İnternetin yavaşlamasının birçok nedeni vardır ve bu nedenler özellikle iş hayatının yavaşlaması açısından olumsuz sonuçlara neden olur. İnternetinizin yavaşlamasının sebepleri internet bağlantı türünüzden kaynaklanıyor olabilir. İnternetin çok fazla kullanıcı tarafından kullandığı zamanlarda internette yavaşlamalar görülebilir. Yoğun kullanım zamanları internetin yavaşlamasının en önemli sebeplerindendir. Ziyaret edilen sitede yaşanılan yoğunluklarda internet sitelerinin hızını yansır ve yavaşlamasına sebep olabilir. Sunucuların kaldıramayacağı derecede yoğun bir ziyaret varsa da internet yavaşlayabilir. İnternete bağlanılan cihazın hızı da internetin yavaşlamasının en büyük sebeplerinden birisidir. Çok hızlı bir internet tarifesine sahip olsanız bile, internete bağlanılan cihaz yavaş kalıyorsa bu durum internet hızına yansır.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızını çözebilmek için çok fazla yöntem vardır. Bilgisayardan tablete kadar bütün cihazlarla internete bağlanabilmek mümkündür. Bu girişlerde kimisi fiber bağlantılarla gezinebilirken, kimisi de normal adsl bağlantılar ile girebilir. İnternet dağıtıcılarının da hız testi siteleri vardır ve buradan hız testi yapılabilir. En iyi ve en doğru sonuçlar veren siteleri tercih ederek, internet hızınızı en doğru oranda öğrenebilirsiniz.

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ sitesi de hız testi yapılabilen sitelerden birisidir. Bu siteye girdikten sonra Başla test butonuna basabilir ve kullanmış olduğunuz internetin ne kadar hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Testin sonunda ping üresi, download ve upload hızlarının sonuçları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet sağlayıcılarının diğer hız testi uygulamalarını da deneyerek internet hız testi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı

İnternet hızı kaç olmalı sorusuna aslında verilecek cevap tamamen sizin kullandığınız internet paketi ile doğru orantılıdır. Bazı internet sağlayıcıları 50 Mbps kadar internet hızı vereceğini söylerken bazı internet sağlayıcı firmaları ise size 50 Mbps internet hızını garanti eder.

İnternet hız testi ile kaç mbps kadar internet hızınızın olduğunu test edebilirsiniz. Size sunulan internet paketinde 8, 16, 35, 50 ve 100 Mbps internet hızı garanti ediliyorsa mutlaka yaptığınız internet hız testinde size bildirilen hızı alamazsanız bile yakın değerler almanız gereklidir.

Evinizi yada iş yerinize internet bağlatmayı düşüyorsanız mutlaka kaç mbps internet alacağınızı sormanız gereklidir. Eğer 16 mbps internet paketi alırsanız kesinlikle sormanız gereken soru 16 mbps hız garantisi veriliyor mu yoksa 16 mbps’e kadar internet hızımı verileceğidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.